Drobečková navigace

Úvod > O obci

O obci

Obec Dlažkovice leží na úpatí Českého středohoří na Litoměřicku. Jedná se o malou českou vesničku s dvěma rybníky uprostřed obce. První písemná zpráva o Dlažkovicích se objevuje v historických pramenech z 11. století.

V obci je několik významných historických památek. Jednou z nich je barokní zámek ze 17. století, jehož stavba byla dokončena v 1. polovině 18. století. Zámek patřil naposledy až do pozemkové reformy roku 1924 rodu Schönbornů. V roce 1952 přišly do zámku školské sestry a působily zde tři roky. V roce 1952 byl v zámku zřízen dětský domov se speciálními školami, který je zde dodnes. K zámku patří i park založený začátkem 19. století, který však není veřejnosti přístupný.

Další dominantou obce je barokní kostel sv. Václava z druhé poloviny 17. století. Vedle kostela stojí barokní zvonice se starými zvony z 15. a 17. století a nacházejí se zde i sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory. Na okraji obce je místní hřbitov.

V obci je budova bývalé školy. Vyučování zde bylo ukončeno po druhé světové válce. V současnosti je v této budově hospoda a zařízení pro turisty s možností ubytování.

Dlažkovice a sousední Podsedice jsou známé dobýváním českých granátů (pyropů).

Obec Dlažkovice má vlastní vodovod a proběhla zde plynofikace. Po roce 2000 bylo v obci vybudováno několik obecních bytů. Od prosince 1898 jezdil v obci vlak až do roku 2007 , kdy byl provoz na trati zastaven. V současné době pravidelný provoz na trati vystřídal provoz turistický tzv. „Švestková dráha“. V obci je zajišťována autobusová doprava.

V regionu patří obec Dlažkovice mezi nejmenší obce s vlastním obecním úřadem. V současnosti žije v Dlažkovicích 140 obyvatel.